Příslušenství bazénů

Abyste mohli využít Váš bazén co nejlépe a být s ním maximálně spokojeni, je zapotřebí již při jeho výstavbě správně vybrat a zvolit vhodné bazénové příslušenství. Samozřejmě, že běžný koncový běžný uživatel asi nemůže vědět vše o navrhování filtračního okruhu, správném proudění vody apod., zde se budete muset částečně spolehnout na nás a naše zkušenosti - existuje ale velké množství doplňků, o kterých budete naopak zcela rozhodovat Vy s ohledem na Vaše požadavky a finanční možnosti.

Naše firma Vám nabízí veškerý sortiment renomovaných bazénových firem. Mezi naše největší dodavatele patří španělská firma ASTRAL POOL a český dodavatel firma VÁGNERPOOL. Tyto dvě firmy jsou leadery evropského bazénového trhu. Jelikož nechceme hazardovat s kvalitou, vsadili jsme vše pouze na renomované dodavatele. Mezi sortiment patří čerpadla, filtrační nádoby, šesticestné ventily, skimmery, recirkulační trysky, protiproudy, podvodní světla, ohřevy vody atd.

Nerezový žebřík

Podle hloubky dodáváme žebříky buď se třemi nebo čtyřmi nášlapy (hloubka bazénu buď 1,2m nebo 1,5m). Žebříky jsou zhotoveny z nerezové oceli AISI-304 (ČSN 17.240). Trubkový rám žebříku má průměr 43mm a nášlapy jsou řešeny s gumovými podložkami s protiskluznou úpravou. Schůdky jsou dodávány včetně kotvení se zemnící svorkou a krytek. Pro dlouhotrvající pěkný vzhled je nutné neustále udržovat hladinu Ph vody v bazénu na úrovni 7,2. V opačném případě je možné, že dlouhodobý pobyt v prostředí PH < 7.2 způsobí oxidaci a následně poškození leštěného povrchu. Stejně tak nesmí být nerezový žebřík instalován v bazénech se slanou vodou. Návod na použití a ošetřování nerezového žebříku naleznete zde.

Plastové schody vnitřní – rohové

Plastové schody vnitřní je možné umístit do kteréhokoliv rohu bazénu. Standardně máme schodiště na zaoblené rohy o poloměru R=50mm a R=600mm. Zhotovujeme je buď 3,4 nebo 5ti stupňové. Nášlapy schodiště jsou zhotoveny z plastu tloušťky 15mm tmavě modré barvy s protiskluznou povrchovou úpravou. Jelikož všechny naše bazény vyrábíme z odstínu světle modré barvy, vytváří nám barevný kontrast tmavých nášlapů ve světle modrém bazénu ideální prostředí, pro rozpoznání schodů. Schodiště tedy v bazénu barevně nesplývá a je pěkně vidět.

Plastové schody - vnější

Plastové schody vnější – konstrukce a barevné provedení schodiště je shodné jako schodiště vnitřní, svým půdorysem ale vnější schodiště "trčí" se základního tvaru bazénu směrem ven. Šířku schodiště vždy navrhujeme s ohledem na rozměr bazénu. Není totiž hezké, pokud chcete schodiště uprostřed na 4m stěně, aby mělo šířku 0,9m. Toto se nám nezdá esteticky přijatelné. Naše firma Vám vždy při řešení bazénu nezávazně a zdarma vypracuje nákres bazénu a samozřejmě schodiště v měřítku, aby bylo patrné, jak bude bazén se schodištěm vypadat ve skutečnosti.

Skimmer - přepad

Skimmer (můžeme klidně použít český výraz přepad): tímto zařízením se nasává bazénová voda, která se přivádí potrubím do pískové filtrace. Rozměr a velikost přepadu, je odvislý od velikosti a objemu vody v bazénu. V některých bazénech bývá instalován i větší počet Sommerů, zejména pro dosažení lepšího proudění a nasávání bazénové vody. Součástí všech dodávaných skimmerů je redukce pro napojení mechanického vysavače. Rovněž se dá, za pomocí námi dodávané redukce, odčerpat kompletně voda z bazénu např. při umývání nebo vypouštění bazénu.

Vtokové (recirkulační) trysky

Vtokové trysky jsou umístěny na stěně bazénu a vrací se jimi již přefiltrovaná voda z pískové filtrace zpět do bazénu. Stejně jako u skimmeru je jich počet a umístění odvislé od velikosti a objemu vody v bazénu.

Písková filtrace

Princip čištění vody spočívá v tom, že bazénová voda prochází přes filtrační písek o zrnitosti 0,4-0,8mm. Veškeré mechanické nečistoty se zachytí v pískové náplni. Tuto je nutné cca 1x za 14 dnů zabavit od usazených nečistot, aby se obnovila schopnost zachycování nečistot. Každá z námi dodávaných filtrací má 6-ti cestný ovládací ventil, který má i polohu "PROPLACH". Tato umožňuje vyplavení nečistot z písku směrem do kanalizace a to pomocí bazénové vody, té ubude z bazénu cca 70-150litrů vody. Není tedy nutné napojení filtrace na vodovodní řád. Nejlepší filtrace na trhu je od firmy ASTRAL POOL typ CANTABRIC. Na tuto poskytuje ASTRAL POOL záruku 2 + 8let.

Slaná voda

Slaná voda je v současné době nejlepší a hlavně nejjednodušší způsob péče o bazénovou vodu. Zařízení je vhodné hlavně tam, kde majitel bazénu nemá možnost z časových důvodů pečovat o bazénovou vodu. S trochou nadsázky lze říci, že bazén v dubnu spustíte a až v říjnu vypnete ze zásuvky. Australské zařízení AUTO CHLOR SMC, které dodává naše firma, funguje naprosto automaticky. Toto samozřejmě platí u zařízení, které má samočistící funkci. Stejně jako u jiných způsobů úpravy vody (UV lampa, chlorové tablety atd.), je zapotřebí kontrolovat a upravovat Ph vody na hodnotu 7,2. Problematice slané vody v bazénu se podrobně věnujeme zde.

Automatická úprava pH

Hodnota Ph bazénové vody určuje, jestli je voda v bazénu zásaditá nebo kyselá. Ideální hodnota je 7,0 - 7,2. Zatímco vyšší pH způsobuje tvorbu minerálních usazenin a zákalů, nízké pH způsobuje korozi kovových povrchů, blednutí barev bazénů a podráždění pokožky a očí. Navíc pH vody v bazénu velmi ovlivňuje rozpouštění a také účinnost používaných dezinfekčních přípravků. K měření správné hodnoty Ph lze použít několik metod. Od nejrozšířenějších lakmusových papírků, přes tabletové a kapkové testery až po uživatelsky velmi jednoduché digitální testery.

Bouhužel, hodnota Ph vody se neustále mění a to vlivem teploty, koupajících se osob, zbytků opalovacích krémů, lidského potu, organických činitelů atd. Největší vliv na zvyšování Ph, má chlorování (desinfekce) bazénové vody. V naprosté většině bazénů dochází k neustálému zvyšování Ph a tak jeho uživatel opakovaně Ph snižuje přípravkem Ph-.

Propojovací armatury

Veškeré propojovací prvky pro napojení a instalaci bazénové technologie jsou od prvotřídních firem CEPEX, PRAHER, DLV, tyto jsou zárukou kvalitních a spolehlivých rozvodů okolo bazénů. Pro filtrační okruh se zpravidla využívá dimenze průměr 50mm, u složitějších realizací používáme potrubí a armatury průměr 63 a 75mm

Podvodní osvětlení bazénu

Podvodní osvětlení není bezpodmínečně nutné pro provoz, avšak jako estetický a dekorační doplněk je nepostradatelný. Do bazénů instalujeme světla 300W 12V. Jejich počet je závislý na Vašem vkusu. Vždy se snažíme co nejlépe poradit, aby jste byli maximálně spokojeni s úrovní nasvícení. Světla jsou napájena bezpečným napětím 12V. Bezpečnostní trafo bývá většinou umístěno v bazénovém rozvaděči. Důležité je dořešit umístění vypínače pro spínání světel, tedy vybrat místo např. fasádu RD, pergolu, terasu atd…, odkud budete chtít světla zapínat.

Protiproudá zařízení

Pokud patříte mezi plavce a velikost Vašeho bazénu Vám neumožňuje zaplavat si podle Vašich představ, je protiproud ideálním řešením. Nabízíme tři výkonové stupně 66, 78 a 104m3/h. V principu jde o velmi silné čerpadlo, které na Vás „chrlí“ vodu ve velkém objemu. Důležité je vědět, že od stěny s protiproudovou tryskou se dá plavat ve vzdálenosti cca 1m. Pokud tedy plavec natáhne ruce a bude měřit 2,5m + 1m od stěny, vychází nám, že minimální délka bazénu ve kterém má smysl montovat protiproud je 4m. Delší bazén je samozřejmě výhodou, jelikož výkon protiproudu nelze regulovat. Jediné řešení je "couvnout" od hlavice více do zadu. Z praktické zkušenosti nám vychází jako ideální bazén, jehož délka je 5m a více.

Elektrický ohřev bazénové vody

Slouží k ohřevu bazénové vody na základě spínání digitálního termostatu, který je vždy součástí dodávky. Výhodou je možnost ohřívat bazén za jakéhokoliv počasí (solární ohřev není funkční, pokud nesvítí sluníčko apod.) Montáž je možná i do již stávajících bazénů, jednoduchým vsazením do systému. Instaluje se vždy na výtlačné potrubí, směrem do recirkulačních trysek. Aby nedošlo k chodu topné spirály bez průtoku vody, je každý elektrický ohřev vybaven průtokovou klapkou. Co se týče ekonomiky provozu, je vhodné mít k dispozici sníženou sazbu na dodávku elektřiny (noční proud). Jelikož elektrického topení je na 400V a jeho výkon je 3, 6, 9 a 12kW, je nutné počítat i s dostatečně silným přívodním kabelem a vhodným jištěním. Samozřejmě Vám navrhneme, s ohledem na ostatní bazénovou technologii, jeho průřez a požadovanou hodnotu jističe.

Tepelné výměníky pro ohřev bazénové vody

Důležité pro správnou volbu tepelného výměníku je zdroj tepla (tepelné čerpadlo, solární ohřev, plynový kotel, elektrický kotel). Každý zdroj tepla pracuje s jinou výstupní teplotou a tak je nutné na každý způsob navrhnout výměník s jiným teplotním spádem. Např. tepelná čerpadla (je jedno jestli typ země – voda, vzduch – voda nebo voda – voda) pracují ve většině případů s výstupní teplotou max. 55st. C. Pokud má bazénová voda (sekundár) 26st.C, je zde potom malý teplotní spád (55/26) a musí se efektivita ohřevu bazénové vody "dohnat" velikostí výměníku. Na výběr tepelného výměníku má zásadní vliv způsob úpravy bazénové vody. Pro bazén se slanou vodou musí být výměník TITANOVÝ. Zde se nám velmi osvědčily výměníky od firmy BOWMAN ve výkonových řadách 40 a 70kW. Jelikož dodavatel poskytuje 10 roků záruku na korozi výměníku, přestali jsme téměř dodávat výměníky nerezové, které sice stojí cca polovinu ceny TITANOVÉHO výměníku, ale dodavatel na ně poskytuje záruku "pouze" 2 roky.

Tepelná čerpadla

slouží k přímému ohřevu bazénové vody. Tepelné čerpadlo pracuje tak, že vzduch od lopatek ventilátoru proudí přes výparník, kde předává teplo nemrznoucí kapalině. Tuto následně kompresor stlačí a tím dojde ke zvýšení její teploty. Kapalina pak proudí potrubím do TITANOVÉHO tepelného výměníku, kde předá své teplo do bazénové vody. Na digitálním displeji je znázorněna nejen současná teplota bazénové vody, ale uživatel zde zadává také požadovanou teplotu. Výhodou je jednoduchá montáž, vysoká účinnost a fungování při venkovních teplotách nad 15st. Celsia. V kombinaci se zastřešením bazénu je možné využívat Váš bazén od března do poloviny listopadu.

Solární plachta a navíjecí zařízení

Solární plachta je zhotovena z polyetylenu. Tato krycí plachta modré barvy, přímo plave na hladině vody. Rozměr plachty se vždy „zastřihává“ podle skutečného vnitřního rozměru bazénu a zakrývá samozřejmě i schodiště. V noci v letních měsících klesá teplota na 15-20st.C. Pokud má bazén např. 26st.C, dochází samozřejmě k vyrovnávání teploty vody s okolním vzduchem. Nespornou výhodou solární plachty je schopnost udržet přes noc naakumulované teplo, které přes den voda pohltí. Při jejím používání je z praxe ověřen teplotní rozdíl 3st.C. Plachtu lze ideálně namotávat na navíjecí zařízení, které se obvykle umisťuje za zadní stranu bazénu. Navíjecí zařízení dodáváme buď pevné, to se ukotví do betonové dlažby, nebo pojízdné, které lze díky pojezdu vždy odvést do prostoru, kde nezavazí při dovádění okolo bazénu.

Robotické vysavače

Bazénové vysavače jsou užiteční pomocníci, kteří slouží k vysávání nečistot ze dna a stěn bazénu. Vy se tak můžete zatím věnovat jiným činnostem. Automatické vysavače bazénů se mezitím pohybují pod hladinou, jejich senzory hodnotí stav povrchu a zvolí si potřebný režim čištění. Používají se u zapuštěných bazénů s plochým dnem. Naše firma vám může nabídnout spolehlivé vysavače značky Dolphin. Jedná se o jednomotorový model Dolphin Spring a dvojmotorový Dolphin Supreme M400.

Chci zdarma kalkulaci

Bazény se dále dělí

On-line kalkulace

Ohlasy zákazníků

Dobrý den,
velmi rádi ohodnotíme spolupráci s Vaší firmou. Ihned na začátku výběru firmy pro realizaci bazénu nás zaujaly velmi přehledně zpracované internetové stránky Vaší společnosti, kde jsme využili nabídky pro zpracování cenové kalkulace, která nám byla obratem zaslána. Dodané technické podklady byly velmi srozumitelné a...

Machálková, Hrušky

více zákazníků